A Közbeszerzési Hatóság közérdekű bejelentésként benyújtott megkereséseket megvizsgálja, és amennyiben jogszabálysértés állapítható meg, az érdemi vizsgálat lefolytatása iránt megteszi a szükséges lépéseket.
A magánszemélyek kivételével a közérdekű bejelentést elektronikus úton kell benyújtani a Közbeszerzési Hatóság részére. Magánszemélyek bejelentésüket a kozerdeku@kt.hu címen nyújthatják be.
A közérdekű bejelentéssel kapcsolatos beadványokat a Közszolgálati és Támogató Főosztály számára létesített hivatali kapun keresztül kell benyújtani, külön űrlap került kialakításra a közérdekű bejelentés megtétele és a közérdekű bejelentés vizsgálata során szükséges adatszolgáltatás tekintetében. Az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos részletes információk, valamint az űrlapok elérhetők a Hatóság a honlapján az alábbi linken:
http://www.kozbeszerzes.hu/e-ugyintezes/
A közérdekű bejelentésben az eredményes és gyors ügyintézés érdekében érdemes megjelölni a közérdekű bejelentő, valamint a közérdekű bejelentéssel érintett közbeszerzési eljárás azonosításához szükséges adatokat. Amennyiben a közérdekű bejelentést tevő személy bejelentését aláírás nélkül terjeszti elő, nem azonosítja magát megfelelően, a Közbeszerzési Hatóság megkereséssel él a bejelentő felé. A Közbeszerzési Hatóság – a jogszabályoknak megfelelően – zártan kezeli a közérdekű bejelentők személyes adatait.
Külön kiemelendő, hogy a közérdekű bejelentéseket az Alapvető Jogok Biztosa által biztosított, úgynevezett közérdekű bejelentések védett elektronikus rendszerén keresztül is elő lehet terjeszteni.
A közérdekű bejelentést harminc napon belül kell elbírálni. Ha az elbírálást megalapozó vizsgálat előreláthatólag harminc napnál hosszabb ideig tart, erről a közérdekű bejelentőt – az elintézés várható időpontjának és a vizsgálat meghosszabbodása indokainak egyidejű közlésével – tájékoztatja a Közbeszerzési Hatóság.
Jogsértés gyanúja esetén a Közbeszerzési Döntőbizottság eljárását a Közbeszerzési Hatóság legkésőbb a jogsértés tudomásra jutásától számított hatvan napon kezdeményezi.
A Közbeszerzési Döntőbizottság hivatalból való eljárását ugyanakkor a Közbeszerzési Hatóság legkésőbb a jogsértés megtörténtétől számított három éven belül kezdeményezheti.
A közbeszerzési eljárás mellőzésével történt beszerzés esetén jogorvoslat kezdeményezésére a szerződés megkötésének időpontjától vagy, ha ez nem állapítható meg, akkor a szerződés teljesítésének megkezdésétől számított legfeljebb öt éven belül kerülhet is.
Támogatásból megvalósuló beszerzés esetén az adott támogatás folyósítására és felhasználására vonatkozó külön jogszabályban előírt iratmegőrzési kötelezettség időtartamán belül, de legalább a jogsértés megtörténtétől - közbeszerzési eljárás mellőzésével történt beszerzés esetén a szerződés megkötésének időpontjától, vagy a szerződés teljesítésének megkezdésétől - számított öt éven belül kezdeményezheti.
ÁNYK űrlap (Közszolgálati és Támogató Főosztály)
Az eljárás díjfizetési kötelezettséggel nem jár.
Hasznosnak találta az információt? Kérjük, hogy mondja el itt!
2015. évi CXLIII. törvény a közbeszerzésekről
2013. évi CLXV. törvény a panaszokról és a közérdekű bejelentésekről
ME KFF HÁT