Általában véve az ingatlan eladása esetén keletkező jövedelem után személyi jövedelemadót kell fizetni, kivéve, ha az adómentes.
Az ingatlan eladásából származó jövedelem külön adózó jövedelemnek minősül. Ingatlannak minősül a termőföld, a telek, a lakás, és az ingatlan eladására vonatkozó szabályok vonatkoznak a vagyoni értékű jog (például haszonélvezet, használat, földhasználat) értékesítésére is.
Ingatlan eladása esetén a jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy a bevételből le kell vonni a költségeket, majd az így kiszámított összeget lehet csökkenteni annak figyelembe vételével, hogy az eladásra az ingatlan megszerzésétől számítva hány év elteltével kerül sor.
A jövedelem kiszámítása során nincs jelentősége, hogy a magánszemélynek az eladott ingatlanban volt-e a lakóhelye.
Bevételnek számít minden, amit a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez, ez leggyakrabban az adásvételi szerződésben szereplő eladási ár.
A bevételből levonható költségek a következők:
Ezek a költségek csak akkor számolhatók el, ha azokat a magánszemély igazolja (például számlával) és, ha korábban még nem számolta el (például bérbeadáskor).
A megszerzésre fordított összeg tipikusan az adásvételi szerződés szerinti érték. Ha a magánszemély az ingatlant ajándékba kapta, akkor az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték számít szerzési értéknek, ha pedig nem szabtak ki illetéket, akkor az átruházásból származó bevétel 75 százaléka. Ha örökölte az ingatlant, akkor az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett értéket kell szerzési értéknek tekinteni, ha pedig nem szabtak ki illetéket, akkor a hagyatéki leltárban feltüntetett érték minősül szerzési értéknek.
A bevételből a költségek levonásával kiszámított összeg attól függően csökkenthető, hogy mennyi ideig volt az ingatlan a magánszemély tulajdonában.
Az ingatlan 2021. évi eladása esetén a jövedelmet a következők szerint kell kiszámítani:
A jövedelem után 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetni.
A jövedelmet és annak adóját az éves személyijövedelemadó-bevallásban kell megállapítani, és a bevallási határidőig kell megfizetni.
Adómentes jövedelmek
Bizonyos esetekben az ingatlan eladásából származó jövedelem részben vagy egészében adómentes. Ide tartozik például, ha a magánszemély termőföldet ad el
Ha a földterület osztatlan közös tulajdonban van és azt a magánszemély valamely másik tulajdonostársnak adja el, akkor bevétele adómentes.
Adómentes az ingatlanértékesítés, ha az a házassági vagyonközösség megszüntetésekor a házastárs által történő megváltásával történik.
Az adóbevallás késedelmes benyújtása esetén a magánszemély adózó kétszázezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. Az adó késedelmes megfizetése esetén késedelmi pótlékot kell fizetni. A pótlékszámítást segíti a NAV honlapján elérhető kalkulátor:
https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/kalkulatorok
A személyijövedelemadó-bevallás benyújtási határideje az adóévet követő év május 20.
Adóbevallás
A személyi jövedelemadó bevallást a magánszemélynek kell elkészíteni a ’SZJA nyomtatványon. A bevallási kötelezettség teljesíthető a NAV által a kifizetői adatszolgáltatás alapján összeállított adóbevallási tervezet kiegészítésével is.
Ha a magánszemély ingatlan értékesítése
akkor nincs sem adófizetési, sem bevallási kötelezettség.
A személyi jövedelemadó bevallás benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni a 15 százalék személyi jövedelemadót.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
A jogorvoslat nem értelmezett.
Információk a személyi jövedelemadó bevallásról: https://www.nav.gov.hu/szja
Hasznosnak találta az információt? Kérjük, hogy mondja el itt!
NAV