A hagyatéki eljárás célja, hogy a hatályos öröklési jogi szabályok alapján a hagyatéki eljárás közjegyzői szakaszában hozott közjegyzői végzéssel közhitelűen igazolja a hagyatéki vagyonban bekövetkezett jogutódlást, tulajdonosváltozást és megtörténjen mindazon intézkedés, amely az örökléssel kapcsolatban igények érvényesítését segíti, illetve amelyeket az ingatlan nyilvántartáshoz és az állami pénzügyekhez fűződő érdekek megkívánnak.
Természetes vagy jogi személy, egyéb szervezet, akinek (amelynek) jogát vagy jogos érdekét az ügy közvetlenül érinti, akire (amelyre) nézve a hatósági nyilvántartásban adatot tartalmaz, vagy akit (amelyet) hatósági ellenőrzés alá vontak. Törvény vagy kormányrendelet meghatározott ügyfajtában megállapíthatja azon személyek és szervezetek (Ingatlanügyi Hatóság) körét, akik (amelyek) a jogszabály erejénél fogva ügyfélnek minősülnek.
Haláleset következtében hivatalból vagy kérelemre indul az eljárás.
A leltárt 30 napon belül el kell készíteni, e határidőt pedig attól a naptól kell számítani, amikor a jegyző a kötelező leltározás alá eső vagyontárgyról vagy a leltár felvételét kötelezővé tevő tényről, körülményről okiratból tudomást szerzett.
A hagyatéki eljárás költsége: a hagyatéki eljárás jegyzői szakasza (leltárfelvétel) illetékmentes.
Budapest Főváros XI. kerület Újbudai Polgármesteri Hivatal Jegyzője
Budapest Főváros Kormányhivatala 1056 Budapest, Váci u. 62-64.
A hagyatéki eljárás a hagyaték leltározásával kezdődik, amelyet az az Önkormányzat Jegyzője végez, ahol az elhunyt személy utolsó belföldi lakóhelye volt.
A hagyaték leltározása: az örökhagyó és a hagyatéki eljárásban érdekeltek jogszabályban meghatározott adatainak, valamint a hagyatékba tartozó vagyonnak, továbbá az ezekkel kapcsolatos, jogszabályban meghatározott nyilatkozatoknak a beszerzése és rögzítése. Az elkészített hagyatéki leltárt a hagyatéki ügyintéző megküldi az illetékes közjegyzőnek.
Budapest 11. ker. Település